PRZEKROCZYĆ GRANICĘ

Blog podróżniczy

Wolność Opromieniająca Świat, lub po prostu Statua Wolności. Symbol Nowego Jorku, oraz całych Stanów Zjednoczonych. Piękna, magiczna, fascynująca, a do tego nieoczywista. Ma swoje sekrety, o których jest dzisiejszy post!

1 .Zaprojektowana i wykonana we Francji, jako prezent dla Narodu Amerykańskiego. Rozebrana na ponad 300 kawałków przemierzyła Ocean Atlantycki i dopłynęła na Liberty Island. 28 października 1886 roku podziwiał  ją już cały świat.

2. Jej korona ma siedem promieni, co symbolizuje wolność rozprzestrzeniającą się na każdy z kontynentów. Taras widokowy składa się z 25 okien i to również nie jest przypadek. Twórcy chcieli uzyskać liczbę, której cyfry po dodaniu również dadzą siedem: 2+5=7

3. Statua posiada ,,Palec Mortona’’. Oznacza to, że jej drugi palec u stopy jest najdłuższy. W Starożytnej Grecji, takie osoby były uznawane za nadzwyczaj inteligentne i przypuszczało się, że miały arystokratyczne pochodzenie.

4. Zastanawialiście się kiedyś czyja twarz była inspiracją przy projektowaniu Statuy? Początkowo uważano, że była nią Rzymska Bogini Wolności – Libertas. Późniejsze tezy głosiły, iż Frederic Auguste Bartholdi upodobnił ją do swojej matki. Zakładano nawet, że Nowojorski Symbol Wolności jest mężczyzną, a rzeźbiarz zainspirował się jednak swoim bratem. Najnowsze przypuszczenia pojawiły się po wydaniu książki ,,Lady Liberty I love you’’ Autorka stwierdzi, że Statua Wolności przypomina Sare Salmon – której mąż był bliskim przyjacielem rzeźbiarza.

5. W Paryżu znajduje się jej czterokrotnie mniejsza kopia, zlokalizowana na Wyspie Łabędziej. W 1989 roku Stany Zjednoczone podarowały Francji płomień wolności jako symbol przyjaźni Amerykańsko – Francuskiej. Został on umiejscowiony niedaleko mostu ,,Pont de l’ Alma’’. Niestety obecnie zapomina się o jego prawdziwym znaczeniu, ponieważ w pobliżu zginęła księżna Diana. Od tamtej pory, wielu turystów uważa, że ten pomnik jest na jej cześć.

W miejscach przepełnionych turystami, znajomość nieoczywistych faktów nadaje na nowo oryginalności oraz ukazuje inną perspektywę. A mnie bardzo cieszy, że mimo pewnych wątpliwości uznaje się Statuę Wolności za kobietę.

Wolność jest kobietą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *