PRZEKROCZYĆ GRANICĘ

Blog podróżniczy

Wolność Opromieniająca Świat, lub po prostu Statua Wolności. Symbol Nowego Jorku, oraz całych Stanów Zjednoczonych. Piękna, magiczna, fascynująca, a do tego nieoczywista. Ma swoje sekrety, o których jest dzisiejszy post!

1 .Zaprojektowana i wykonana we Francji, jako prezent dla Narodu Amerykańskiego. Rozebrana na ponad 300 kawałków przemierzyła Ocean Atlantycki i dopłynęła na Liberty Island. 28 października 1886 roku podziwiał  ją już cały świat.

2. Jej korona ma siedem promieni, co symbolizuje wolność rozprzestrzeniającą się na każdy z kontynentów. Taras widokowy składa się z 25 okien i to również nie jest przypadek. Twórcy chcieli uzyskać liczbę, której cyfry po dodaniu również dadzą siedem: 2+5=7

3. Statua posiada ,,Palec Mortona’’. Oznacza to, że jej drugi palec u stopy jest najdłuższy. W Starożytnej Grecji, takie osoby były uznawane za nadzwyczaj inteligentne i przypuszczało się, że miały arystokratyczne pochodzenie.

4. Zastanawialiście się kiedyś czyja twarz była inspiracją przy projektowaniu Statuy? Początkowo uważano, że była nią Rzymska Bogini Wolności – Libertas. Późniejsze tezy głosiły, iż Frederic Auguste Bartholdi upodobnił ją do swojej matki. Zakładano nawet, że Nowojorski Symbol Wolności jest mężczyzną, a rzeźbiarz zainspirował się jednak swoim bratem. Najnowsze przypuszczenia pojawiły się po wydaniu książki ,,Lady Liberty I love you’’ Autorka stwierdzi, że Statua Wolności przypomina Sare Salmon – której mąż był bliskim przyjacielem rzeźbiarza.

5. W Paryżu znajduje się jej czterokrotnie mniejsza kopia, zlokalizowana na Wyspie Łabędziej. W 1989 roku Stany Zjednoczone podarowały Francji płomień wolności jako symbol przyjaźni Amerykańsko – Francuskiej. Został on umiejscowiony niedaleko mostu ,,Pont de l’ Alma’’. Niestety obecnie zapomina się o jego prawdziwym znaczeniu, ponieważ w pobliżu zginęła księżna Diana. Od tamtej pory, wielu turystów uważa, że ten pomnik jest na jej cześć.

W miejscach przepełnionych turystami, znajomość nieoczywistych faktów nadaje na nowo oryginalności oraz ukazuje inną perspektywę. A mnie bardzo cieszy, że mimo pewnych wątpliwości uznaje się Statuę Wolności za kobietę.

Wolność jest kobietą!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *