PRZEKROCZYĆ GRANICĘ

Blog podróżniczy

Piękna, zachwycająca i idealna na weekend –  przed Wami przewodnik po Pradze!

1. Brama Prochowa – jej historia sięga XV wieku. Wybudowana na polecenie Władysława II Jagiellończyka, miała pełnić funkcję reprezentacyjną miasta. W późniejszych latach przerodziła się w skład prochu, stąd też jej nazwa. Obecnie udostępniona jest zwiedzającym wraz z tarasem widokowym.

2. Ulica Celetna – jedna z najstarszych w Pradze. Przepełniona pięknymi kamieniczkami w różnych stylach, wiedzie się aż do Rynku Staromiejskiego. Warto zwrócić uwagę na Dom Pod Czarną Madonną (Ovocny thr 19) – nazwa pochodzi od figurki znajdującej się na fasadzie. Fani kubizmu z pewnością zadomowią się w kawiarni lub muzeum poświęconemu temu stylowi. Sama nazwa ulicy wzięła się od słowa ,,Calty’’. Jest to rodzaj chleba, który dawniej był pieczony w pobliżu.

3. Carolinum – Najstarsza i najważniejsza Czeska Uczelnia założona przez Karola IV w XIV wieku.

4. Rynek Staromiejski – bez wątpienia historyczne centrum miasta.  Możemy na nim zobaczyć: Pałac Goltz-Kinskyc, Dom pod Kamiennym dzwonem (Galeria miasta) oraz Kościół NMP przed Tynem. Na samym środku znajduje się pomnik myśliciela Jana Husa, który został spalony za swoje przekonania. Dla Czechów jest jedną z ważniejszych postaci Historycznych.

5. Ratusz Staromiejski – na jednej z jego ścian znajduje się słynny zegar, który składa się z trzech części: astronomicznej, kalendarzowej oraz animacyjnej (ukazuje ruchome rzeźby 12 Apostołów). Postacie z ostatniego fragmentu pojawiają się co godzinę, od 8:00 do 20:00 wraz ze śmiercią, kogutem, skąpcem i innymi figurkami. Nic dziwnego, że jest jednym z najbardziej znanych zegarów na świecie.

6. Dzielnica Żydowska – synagogi bardzo chętnie przyjmą zwiedzających, chcących poznać ich historię. Na uwagę zasługuje Muzeum oraz cmentarz Żydowski.

7. Most Karola – łączy ze sobą dzielnicę Mała Strona (kiedyś samodzielne miasto) ze Starym Miastem. Cechą charakterystyczną mostu jest wzniosła wystawa rzeźb na całej jego długości. Najpopularniejsza z nich przedstawia Jana Nepomucena, którego ciało zostało wrzucone właśnie w tym miejscu do Wełtawy. Legenda głosi, że ówczesny władca podejrzewał swoją żonę o zdradę i chciał wymusić na Janie złamanie tajemnicy spowiedzi. Pewnego dnia, święty oznajmił, że zdradzi je jednej osobie i wyszeptał je… psu. Został za to zabity, a przy jego rzeźbie widnieje czworonóg, którego pogłaskanie zwiastuje szczęście.

8. Wyspa Kampa– z tego miejsca rozprzestrzenia się piękny widok na drugą stronę Wełtawy. Dostaniemy się tutaj bezpośrednio po zejściu z Mostu Karola lub dzielnicy ,,Małej Strony’’. Miłośników sztuki współczesnej może zainteresować znajdujące się tutaj muzeum Kampa.

9.  Ściana Johna Lennona – dawniej przyciągała fanów muzyki i przeciwników władzy komunistycznej. Obecnie mur jest symbolem wolności, pokoju, równości i miłości. Ściana zapełniona jest różnymi napisami oraz graffiti, której środek wypełnia portret wokalisty. Mur nigdy nie będzie tai sam, bo każdy może zostawić tu coś po sobie. Fani Beatlesów od lat zapisują na niej  ulubione teksty piosenek. Co ciekawe, John Lennon prawdopodobnie nigdy nie był w Pradze.

10. Fontanna Davida Cernego – autor w jakże oryginalny sposób chciał uczcić wejście Czech do Unii Europejskiej. Niektórzy uważają, że strumień jest symbolem podejścia polityków do kraju lub oznaką dystansu Czechów. Fontanną mogą kierować odbiorcy za pomocą SMS-ów. Zaraz obok znajduję się muzeum Franza Kafki. Sama fontanna to nie jedyne dzieło Cernego w Pradze. Jeśli uda Wam się podejść bliżej wieży telewizyjnej dostrzeżecie dziesięciu wyrośniętych niemowlaków, którzy próbują się na nią wspiąć – chyba już wiecie kto to wymyślił. Cerny założył w Pradze centrum sztuki ,,MeetFactory’’, natomiast w Galerii AMoYA umieścił swoją kontrowersyjną pracę przedstawiającą byłego dyktatora Iraku. Wymierzone w siebie pistolety przed galerią to również jego zasługa. Mimo, że prace Cernego można podziwiać w wielu miastach Europejskich, to Praga z pewnością jest ich niesamowitą kumulacją.

11. Zamek na Hradczanach/Zamek Praski – dawna siedziba króla Czech, do dzisiaj pełni siedzibę reprezentacyjną miasta. Pod względem zajmowanej powierzchni jest największym kompleksem na całym świecie. Pozostaje otwarty dla zwiedzających i oferuje dwie trasy – długą i krótką. Oczywiście każda z nich jest odpowiednio płatna.

12. Złota Uliczka – szereg malutkich, kolorowych i pełnych uroku domków. Dobudowana do Zamku Praskiego, początkowo zamieszkiwana przez zamkowych strzelców. W późniejszych latach zadomowili się na niej rzemieślniczy. Wśród nich królowali złotnicy, od których to, wzięła się jej nazwa. Obecnie są tu  małe sklepiki i drobne wystawy. Zwiedzanie jest w ramach biletu do Zamku i jedyną możliwością jej niezależnego przejścia są odwiedziny po godzinie 17:00. Niestety trzeba się liczyć, że domki będą już wtedy zamknięte.

13. Katedra Św. Wita – największy i najważniejszy kościół Pragi. Usytułowany na wzgórzu, w pobliżu Zamku zachwyca swoimi wymiarami. W dzień, światło wpadające przez przepiękne witraże tworzy klimat i odzwierciedla historię tego miejsca. Wejście do środka, również w ramach wstępu do Zamku Praskiego. Z zewnątrz można ją podziwiać podczas wieczornego spaceru Złotą Uliczką.

14. Tańczący dom – lekki i przyjazdy budynek w Nowym Mieście. Swoim kształtem przypomina tańczącą parę, stąd też jego nazwa. Na szczycie znajdują się restauracje z widokiem na miasto.

15. Plac Wacława – największa ulica Pragi wypełniona restauracjami, hotelami i sklepami. Na jego środku znajduje się pomnik św. Wacława, a za nim wznosi się gmach Muzeum Narodowego. Ma przede wszystkim znaczenie historyczne – to właśnie tutaj odbywały się protesty prowadzące do demokratyzacji państwa (ówczesnej Czechosłowacji).

Warto też zauważyć, że bezpośrednia trasa od Bramy Prochowej do Katedry Św. Wita to droga Królewska. Przejeżdżali nią  przyszli władcy Pragi, podczas podróży na koronację.

Dajcie znać, czy interesują Was takie przewodniki z innych Europejskich Stolic.

Do zobaczenia w Pradze!

Informacje praktyczne:

Waluta– Korona Czeska

Numer do Ambasady Polski  +420 257 118 00

Dojazd z lotniska: autobus 119 i przesiadka na stacji Nadrazi Veleslavin w metro A

Sugerowany dojazd: FlixBus – docelowa stacja w Pradze: Florenc (na mapie: u góry, po prawej stronie)

Inne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *