PRZEKROCZYĆ GRANICĘ

Blog podróżniczy

Prowincja Andaluzji to zdecydowanie wizytówka Hiszpanii, ojczyzna flamenco i kraina wiecznego słońca. Jej powierzchnia obejmuje tyle wspaniałych miast, że nie sposób zamknąć je w jednym wpisie. Na pierwszy ogień pójdzie Ronda, która choć jest mniej znana to swoją naturalnością i prostotą skradła już niejedno serce.

Miasto przez setki lat znajdowało się pod arabskimi rządami, dlatego dzisiaj podzielone jest na dwie części. Stare miasto – La Ciudad oraz nowszą dzielnicę – El Mercadillo.  Punktem rozdzielającym obie dzielnice jest wąwóz El Tajo, który nadaje oryginalności miastu.

Najważniejsze atrakcje Rondy 

  1. Puente Nuevo – most będący wizytówką i główną atrakcją miasta. Jego historia sięga XVIII wieku, jednak nie były to jego lata świetlności. Zyskał na znaczeniu podczas hiszpańskiej wojny domowej kiedy to w jego wnętrzu stworzono więzienie. Był również najbardziej popularnym miejscem egzekucji – skazanych po prostu zrzucano w przepaść. Obecnie w środku znajduję się niewielka wystawa.
  2. Wąwóz El Tajo – przez lata bronił dostępu do najstarszej części Rondy. Obecnie, jak już wspominałam, rozdziela miasto na dwa segmenty. Miejsce jest o tyle niezwykłe, że sprawia wrażenie jakby ten podział wynikał z pęknięcia w skale. Wszystko za sprawą jego długości która wynosi pół kilometra oraz wysokości 100m. Niesamowity efekt daje przejście dołem wąwozu. Trasa nie jest oznakowana, dlatego należy podążać za wydeptaną ścieżką. Zejście znajduję się na końcu Plaza de María Auxiliadora. 
  3. Arena walk byków – Ronda uważana jest za jedno z najważniejszych miast, które przyczyniły się do powstania korridy. To jeden z najstarszych tego typu obiektów w Hiszpanii. Do tej pory organizowane są tam walki z bykami, a arena zawsze wypełnia się po brzegi turystami, jak i miejscowymi. Na co dzień obiekt udostępniony jest zwiedzającym. To świetna okazja aby zobaczyć wszystkie zakamarki areny oraz samodzielnie przejść trasę, którą pokonują byki zanim staną do walki.
  4. Mirador de Ronda – jeden z najlepszych punktów widokowych miasta. Skierowany w jego obrzeża, ukazuje piękno całego regionu.
  5. Plaza del socorro – majestatyczny plac otoczony klimatycznymi kawiarniami. Nie jest uznawany za centrum, choć sprawia takie wrażenie.

Pozostałe Zabytki Rondy:

Muzeum Rozbójników

Dom Casa de Don Bosco

Muzeum Rondy

Kościół Santa Maria la Mayor

Łaźnie Arabskie

Ronda od lat przykryta jest cieniem innych, andaluzyjskich miejscowości. Nie doczekała się jeszcze pierwszej strony przewodników, ale na tym blogu może liczyć na podziw i zachwyt. Warto tam zajrzeć chociaż na kilka godzin. To wystarczający czas na odwiedzenie najważniejszych punktów, spróbowanie lokalnej kuchni oraz poczucie historii miasta.

Inne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *