PRZEKROCZYĆ GRANICĘ

Blog podróżniczy

Są takie widoki, które nawet najtwardszym łamią serca. Tak jest w najuboższych krajach Afryki. Ciężko przejść obojętnie obok ubóstwa, szczególnie kiedy dotyka ona najmłodszych. W pierwszej chwili chce się im oddać wszystko, co tylko możliwe. Należy pamiętać, żeby pod wpływem wzruszenia bardziej im nie zaszkodzić. Pomoc ma być na lata, ma uczyć, kształtować oraz prowadzić do usamodzielnienia. Co więc robić, a czego nie robić? O tym wszystkim poniżej.

Nie rozdawaj prezentów

Pomoc w postaci obdarowania ubraniami, elektroniką czy zabawkami jest ludzkim odruchem wynikającym z czystej potrzeby serca. Niestety takie działania są bardzo szkodliwe. Tamtejsza ludność jest przyzwyczajana, że można wszystko dostać za darmo. Wystarczy, że trafi się jakiś zatroskany turysta z Europy.  Oczywiście samo w sobie przywiezienie rzeczy nie jest złe, problem pojawia się przy formie ich wręczenia. Absolutnie nie można rozdawać nic  za darmo, tylko zorganizować pracę, za którą mogą te rzeczy otrzymać. Mają one przybrać formę wynagrodzenia, a nie prezentu. Tylko taki system pomocy jest w stanie wypracować poczucie obowiązku do pracy oraz pokazać, że faktycznie jest ona opłacalna. Warto też mieć na uwadze, że każda przywieziona rzecz, zmniejsza prawdopodobieństwo zakupu jej na lokalnych stoiskach. Oczywiście dotyczy to przedmiotów, dostępnych na ich rynku.

Kupuj lokalne produkty

Nie ma piękniejszej formy docenienia pracy niż zakup wyrabianych produktów. Pomoc tego typu nie zaburza ich gospodarki, tylko faktycznie prowadzi do rozwoju. Jeśli tylko istnieje taka możliwość warto przywieźć kilka produktów do swojego kraju i zareklamować je tutejszym przedsiębiorcom. Zawsze istnieje szansa, że znajdzie się kupiec, który nawiąże stałą współpracę z Czarnym Lądem.

Wspieraj zbiórki 

Najbardziej powszechną i wciąż istotną formą pomocy są wpłaty na rzecz fundacji. Takie organizacje doskonale wiedzą jak bezpiecznie, odpowiedzialnie i skutecznie pomagać tamtejszej ludności. Fundusze przeznaczane są na jedzenie, opiekę medyczną, edukację czy budowę szkół. Koszty życia w Afryce są zdecydowanie mniejsze niż w Europie. Skuteczna pomoc zaczyna się od naprawdę niewielkich kwot.

Wyjedź na wolontariat 

Jeśli tylko wiesz, że możesz się jakoś przydać to gwarantuję Ci, że będzie to jedna z piękniejszych rzeczy jakie możesz uczynić. Edukacja w każdej dziedzinie czy pomoc z zakresu medycyny wciąż jest bardzo potrzebna. Bliski kontakt z Afrykańską rzeczywistością to też wymiana kulturowa i pokazanie do jakiego życia mogą dążyć. Takie doświadczenie to dwustronna forma pomocy. To, ile człowiek może się tam nauczyć, nie zmieści się w 12 latach spędzonych w szkole.

Zaadoptuj dziecko 

Wiele organizacji prowadzi tzw. ,,adopcję serca”. To nic innego jak zobowiązanie się do niesienia pomocy wybranemu dziecku. Taka osoba zna malucha z imienia, nazwiska, wie o jego sytuacji życiowej i co miesiąc płaci na jego edukację  oraz rozwój. Kwoty są bardzo różne, ale najczęściej jest to ok. 70/100 zł miesięcznie. Dla niektórych może być to naprawdę niewiele, a dla takiego dziecka to czasem jedyna szansa na lepsze życie.

Każda, nawet najmniejsza  forma pomocy przyczynia się do rozwoju Afryki. Sytuacja z każdym rokiem staje  się coraz lepsza, mimo, że jeszcze przez wiele lat życzliwość w ich stronę będzie bardzo potrzebna. Pamiętajmy tylko, aby nie pomagać emocjonalnie, a skutecznie. Ludność z Czarnego Lądu mimo wielu trudności i ubóstwa jest na swój sposób szczęśliwa. To co dla Nas jest niewyobrażalne, tam jest codziennością. Lekcję szczęścia mogliby dać połowie świata.

Inne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *