PRZEKROCZYĆ GRANICĘ

Blog podróżniczy

Airbnb jest serwisem służącym do rezerwacji noclegów. Wyróżnia go przede wszystkim to, że wynajem lokalu następuje od osób prywatnych. Daje to nieograniczone możliwości znalezienia idealnego miejsca na kilkudniowy czy nawet kilkumiesięczny pobyt. Co ma w sobie, że od lat zyskuje na popularności? Czy ma jakieś wady? O tym wszystkim poniżej.

Różnorodność wyboru miejsca i świetne ceny

Wyszukiwanie zaczynamy od wybrania rodzaju lokalu. Najbardziej popularną opcją jest wynajęcie całego miejsca dla siebie. Może być to  mieszkanie, luksusowy apartament lub dom. Drugą możliwością jest wybór prywatnego pokoju i współdzielenie pozostałych pomieszczeń z innymi lokatorami. Zdarza się, że takie miejsce funkcjonuje jak hostel, jednak najczęściej jest to pokój w mieszkaniu rodziny wynajmującej. Zdecydowanym plusem takiego zakwaterowania jest cena. Trzeba to jednak dobrze przemyśleć i przeczytać regulamin domu. Niektóre rodziny mylą tę opcję z couchsurfingiem (śpimy u kogoś w domu za darmo, ale ta osoba oczekuje w zamian np. spędzania razem czasu, opowieści o Naszej kulturze itp.) Trzecią opcją jest pokój w hostelu (prywatny/współdzielony) lub w prywatnym hotelu. Funkcjonuje to dokładnie tak samo jak przy korzystaniu z klasycznych portali do rezerwacji noclegów. Ostatnią możliwością jest wynajem wspólnego pokoju w mieszkaniu. Opcja podobna do poprzedniej, różnica występuje w rodzaju miejsca. Nieważne co przypadnie Nam do gustu, cena i tak będzie konkurencyjna. Korzystanie z Airbnb to rewolucja w tanim podróżowaniu.

Kultura i tajemnice miejscowych

Decydując się na zamieszkanie w czyimś mieszkaniu, doznania kulturowe będą znacznie większe niż te z hotelowego pokoju. Jak inaczej poczuć klimat włoskiego życia niż z lokalu urządzonego lub zamieszkiwanego przez Włocha. Pamiętajmy również, że gospodarz z jakiegoś powodu kupił mieszkanie właśnie w tym miejscu. Nie patrzył z perspektywy biznesmena tylko szukał przytulnego miejsca z duszą. Wynajmujący również doskonale wie, gdzie najlepiej zjeść lub co ciekawego zobaczyć. Nie poleci nam hotelowej restauracji, tylko taką do której sam by poszedł. Zna wiele lokalnych sekretów o których nie piszą przewodniki. Nawet przy wynajmowaniu całego miejsca dla siebie, nigdy nie zostałam pozostawiona bez odpowiedzi na wszelkie pytania. Osoby korzystające z Airbnb są zazwyczaj bardzo otwarte i chętne do prezentowania kraju z najciekawszej strony.

Wiele możliwości

Airbnb to nie tylko wynajem noclegów. Serwis zrzesza również osoby oferujące atrakcje oraz wycieczki. Sesje fotograficzne, wędrówki, wspinaczki, lekcje gotowania i wiele więcej. A to wszystko od osób prywatnych, które nie cenią się jak popularne firmy. Niezapomniane przygody i niezapomniani ludzi za sprawą jednego serwisu.

Nieturystyczne miejsca i noclegi dla większej grupy

Dom z basenem na końcu świata? Jak nie na Airbnb to nigdzie! Z serwisu nie korzystają tylko właściciele mieszkań w popularnych miastach, ale również z miasteczek czy też wsi. To również bardzo dobra opcja dla większej grupy podróżnych. Wynajem całego domu jest znacznie tańszy niż kilku hotelowych pokoi.

Kontakt z właścicielem 

Serwis nie pozostawia swoich użytkowników bez kontaktu z gospodarzem. Podczas pobytu w każdej chwili można skontaktować się z właścicielem. Pozostaje on do dyspozycji w kwestii pytań o lokal czy też polecane atrakcje.

Dbanie o dobry wizerunek firmy

Airbnb dba o najwyższy poziom swoich usług i gwarantuje całodobową pomoc. W przypadku próby oszustwa, serwis udziela natychmiastowej pomocy. Zwraca poniesione koszty i organizuje nocleg zastępczy. Jest to możliwe, ponieważ  przy każdej rezerwacji pobrana zostaje opłata serwisowa. Aby uniknąć tego typu stresu, dobrze jest rezerwować lokale u gospodarzy posiadających już jakieś opinie. Im więcej osób potwierdzi, że właściciel oraz mieszkanie są realne, tym mniejsze prawdopodobieństwo trafienia na kogoś o nieuczciwych intencjach. Airbnb to nie tylko pośrednik, ale również gwarant bezpieczeństwa. Dlatego też bardzo ważne jest zawsze dokonywać płatności przez serwis, a nie na prywatne konto!!!

Wady Airbnb

Jak każdy serwis Airbnb ma swoje wady. Określiłabym je nawet jako drobne niedogodności, zrozumiałe z perspektywy właściciela.

Brak konkretnej lokalizacji – zazwyczaj przy rezerwacji użytkownik nie ma informacji o dokładnym adresie. Podana zostaje tylko przybliżona dzielnica, wraz z jej opisem.

Zasady anulowania rezerwacji – większość miejsc nie daje możliwości bezpłatnego odwołania rezerwacji. Oczywiście w każdej ofercie znajduje się na ten temat informacja i zasady rezygnacji mogą okazać się  elastyczne. Warto pamiętać, że istnieją przypadki w których nawet przy rygorystycznych ustaleniach można ubiegać się o całkowity zwrot kosztów np. przez odwołany lot. Wtedy kontaktujemy się bezpośrednio z serwisem, a nie z właścicielem.

Odwołanie rezerwacji przez gospodarza – nie zdarza się to zbyt często, ale istnieje taka możliwość. Nie poniesiemy z tego tytułu żadnych strat, oprócz ponownego szukania noclegu.

Płatność z góry – przy rezerwacji najczęściej trzeba zapłacić przynajmniej połowę kwoty. Nie ma możliwości płatności na miejscu czy w późniejszym terminie. Wynika to oczywiście z faktu bezpieczeństwa i gwarancji dla gospodarza, że realnie interesuje Nas jego oferta.

Dla mnie Airbnb to nie tylko serwis do rezerwacji noclegów. To sposób, dzięki któremu  docieram do wszystkich miejsc jakie sobie wymarzę. Do tego w rewelacyjnej cenie. 

Inne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *